La această oră, IPJ Călărași și Direcția Operațiuni Speciale efectuează 13 percheziţii, în Călăraşi, Iflov, Giurgiu, Dâmboviţa şi Bucureşti

În această dimineață, poliţiştii din cadrul Inspec­torat­u­lui de Poliţie Judeţean Călăraşi și ai Direcției Operațiuni Spe­ciale, sub coor­donarea Par­che­tu­lui de pe lângă Tri­bunalul Călăraşi, efectuează 13 perchez­iţii într-un dosar de evaz­i­une fis­cală şi spălare de bani.

La data de 2 noiem­brie a.c., poliţiştii din cadrul Inspec­torat­u­lui de Poliţie Judeţean Călăraşi și ai Direcției Oper­ați­u­ni Spe­ciale, sub supraveg­herea Par­che­tu­lui de pe lângă Tri­bunalul Călăraşi, efectuează 13 perchez­iţii în Călăraşi, Iflov, Giurgiu, Dâm­boviţa şi Bucureşti, urmând a fi puse în apli­care 15 man­date de aduc­ere.

Din cercetări a reieșit că, în perioa­da 2010 – 2011, reprezen­tanții unor soci­etăţi com­er­ciale cu sedi­ul pe raza judeţelor Călăraşi, Ilfov, Giurgiu, Dâm­boviţa şi municip­i­ul Bucureşti ar fi fost impli­cati într-un cir­cuit evazion­ist şi de spălare a ban­ilor prin înreg­is­trarea de oper­aţi­u­ni fic­tive şi prin trans­fer­area unor sume de bani urmate de retragerea aces­to­ra.

Prej­u­di­ci­ul total cauzat buge­tu­lui de stat prin infracţi­unea de evaz­i­une fis­cală este de aprox­i­ma­tiv 4.500.000 de lei.

 

error: Content is protected !!