Călăraşi: Un consilier local şi‑a tras o investiţie 150.000 de euro, prin sfidarea legii

constructie Dumbrava 1În această perioadă, în par­cul Dum­b­ra­va din Călăraşi, un con­sili­er local, din rân­dul lib­er­alilor, îşi con­stru­ieşte un com­plex de agre­ment, ce va avea o terasă, dar şi o piscină care îi va îmbia pe călărăşenii moleşiţi de arşiţa verii să se scalde pen­tru a se răcori. Până aici toate bune, însă tânărul Daniel Pur­cărea, con­sili­er local PNL, ce deţine şi funcţia de preşed­inte al fil­ilalei munic­i­pale Călăraşi a Tinere­tu­lui Lib­er­al, a reuşit să demareze această investiţie, într-un mod oneros, ce sfidează leg­ea. La finele lunii iulie, anul tre­cut, în cadrul unei şed­inţe de Con­sil­iu Local a fost adop­tată o hotărâre prin care a fost con­ce­sion­ată, prin lic­i­taţie, o suprafaţă de 2500 mp din par­cul Dum­b­ra­va. Fir­ma care a solic­i­tat con­ce­sion­area acelei suprafaţe este SC Iulia Maria SRL, al cărei acţionar este chiar con­silierul local Daniel Pur­cărea. În acea şed­inţă, tînărul lib­er­al şi‑a votat, cu pro­pria mână, acel proiect de hotărâre, încăl­când fla­grant leg­is­laţia ce regle­mentează Statu­tul Aleşilor locali.
Daniel Pur­cărea, în con­flict de interese, sub ochii miopi ai Pre­fec­turii Călăraşi
Insti­tuţia Pre­fec­tu­lui Călăraşi ar fi tre­buit să sesizeze fap­tul că Daniel Pur­cărea se află în con­flict de interese, dar în acest caz a dat dovadă de indifer­enţă totală. Ast­fel, Daniel Pur­cărea a încăl­cat art. 75, lit. a) şi c) din Leg­ea 393/2004, potriv­it căro­ra „Aleşii locali au un interes per­son­al într‑o anu­mită prob­lemă, dacă au posi­bil­i­tatea să anticipeze că o decizie a autorităţii pub­lice din care fac parte ar putea prezen­ta un ben­efi­ciu sau un deza­van­taj pen­tru sine sau pen­tru: a) soţ, soţie, rude sau afi­ni până la rude de gradul al doilea inclu­siv […] c) o soci­etate com­er­cială la care deţin cal­i­tatea de aso­ci­at unic, funcţia de admin­is­tra­tor sau de la care obţin ven­i­turi”, dis­poz­iţi­ile art. 77, alin. (1) şi (2) din Leg­ea 393/2004 şi dis­poz­iţi­ile art. 46, alin. 1 din Leg­ea nr. 215/2001.
După acest moment, care a tre­cut „neob­ser­vat” de cei care tre­buiau să reacţioneze, con­silierul Pur­cărea a renunţat la spaţi­ul con­ce­sion­at, pen­tru ca, ulte­ri­or, fir­ma să con­ce­sioneze ace­laşi teren, fără a mai fi votat de el. Puţin timp mai târz­iu, a fost orga­ni­za­tă şi lic­i­taţia ce a fost câşti­gată de fir­ma Iulia Maria SRL.
Con­silierul Pur­cărea are în con­turi aprox­i­ma­tiv 200.000 de lei
În declar­aţia de avere postată pe site-ul primăriei Călăraşi se arată că Daniel Pur­cărea deține 188 mp teren intrav­i­lan, un aparta­ment de 68 mp și un Peu­geot 407. Pe lângă aces­tea, Daniel Pur­cărea mai are două con­turi de 9.172 RON și 8.560 euro, dar și un cred­it sca­dent în 2023, de 25.810 euro. Pur­cărea a câști­gat, în anul 2012, suma de 119.297 RON, fiind con­sul­tant vânzări la SC FILDAS TRADING SRL și 3.455 RON, din ind­em­niza­ția de con­sili­er local. Declar­ația de interese a con­silieru­lui lib­er­al arată că este aso­ci­at și admin­is­tra­tor a trei firme: SC FARMALIFE SERV SRL, SC IULIA MARIA SRL și SC P‑SEVENTEEN SOLUTIONS SRL. După cum se observă, tânărul Pur­cărea nu dis­pune de banii nece­sari pen­tru con­strucţia bazei de agre­ment din par­cul Dum­b­ra­va, ce se ridică la 150.000 de euro.
SC Iulia Maria SRL- o fir­mă de aparta­ment, cu 5 anga­jaţi
Investiţia pe care con­silierul Pur­cărea o coor­donează atent, zi de zi, în par­cul Dum­b­ra­va, este real­iza­tă prin fir­ma SC Iulia Maria SRL, o fir­mă ce îşi are sedi­ul într-un aparta­ment din­tr-un bloc de pe stra­da Flacăra, din Călăraşi. Aceas­ta are codul CAEN 4773 şi se ocupă nu cu activ­ităţi de agre­ment, ci cu com­erţul cu amă­nun­tul şi dis­tribuţia pro­duselor far­ma­ceu­tice în mag­a­zine spe­cial­izate.
În anul 2012, această fir­mă a avut o cifră de afac­eri de 169.758 lei şi un prof­it net de 16.000 lei si are în plan să investească, în acest an, pen­tru con­strucţia Com­plex­u­lui de Agre­ment din par­cul Dum­b­ra­va, imen­sa sumă — pen­tru această fir­mă — de 150.000 de euro, adică aprox­i­ma­tiv 600.000 de lei. Până la 1 iulie, se doreşte a se final­iza pisci­na, ce va avea o suprafaţă de aprox­i­ma­tiv 200 mp, pre­cum şi terasa con­stru­ită din lemn strat­i­fi­cat, aflată în ime­di­a­ta apropiere. Daniel Pur­cărea supraveg­hează, zi de zi, con­strucţia sa de suflet, ce se ridică cu mare viteză şi în mare secret, pen­tru că, în locul respec­tiv, nu este afişat panoul privind datele de iden­ti­fi­care ale şantieru­lui, în care tre­buie spec­i­fi­cat numărul autor­iza­ţiei de con­strucţie, dar şi lucrările de exe­cuţie. Lip­sa panoului pub­lic­i­tar con­sti­tiuie o gravă încăl­care Legii con­strucţi­ilor nr. 50/1996, ce se sancţionează cu amen­zi ustură­toare. Oare Primăria Călărași, prin Com­par­ti­men­tul de Urban­ism, de ce nu vrea să aplice leg­ea? Pen­tru că, lip­sa de reacție a funcționar­ilor pub­li­ci spune multe.
constructie DumbravaCon­strucţia acelui spaţiu de agre­ment a început de, aprox­i­ma­tiv, două luni de zile iar organele de con­trol nu şi-au făcut dato­ria pen­tru a sancționa soci­etatea Iulia Maria SRL, pen­tru inex­is­tenţa panoului de şantier. Orice cetăţean, aflat în tre­cere prin zonă, poate gân­di că acea con­strucţie nu are autor­iza­ţie.
Investiţia „fan­tomat­ică” demarată de soci­etatea al cărei aso­ci­at este con­silierul Daniel Pur­cărea ridică multe semne de între­bare la care ar tre­bui să ne răspundă autorităţile locale, sub nasul căro­ra se comit ast­fel de ile­gal­ităţi.
Daniel Pur­cărea: ”Nu am pus panoul de şantier, pen­tru că nu am avut timp”
Con­tac­tat tele­fon­ic de redacţia noas­tră, con­silierul local Daniel Pur­cărea a con­fir­mat că este aso­ci­at al soci­etăţii Iulia Maria SRL. În ceea ce priveşte situ­aţia de con­flict de interese, în care s‑a aflat în momen­tul în care a votat Hotărârea de Con­sil­iu Local, prin care urma să se con­ce­sioneze, prin lic­i­taţie, suprafaţa de 2500 mp în par­cul Dum­b­ra­va, Daniel Pur­cărea a făcut urmă­toarele pre­cizări: „La câte­va zile după ce a fost adop­tată în Con­sil­i­ul Local Hotărârea respec­tivă, pe care şi eu am votat‑o, am cerut anu­larea aces­teia. Şi, la câte­va luni de zile, am solic­i­tat o altă suprafaţă de 2350 mp în aceeaşi zonă. În urma acelei solic­itări, a fost supusă dez­ba­terii o nouă Hotărâre de Con­sil­i­ul Local, pe care eu nu am votat‑o. Deci, nu sunt în con­flict de interese”, a pre­cizat Daniel Pur­cărea.
Refer­i­tor la banii pe care îi va folosi pen­tru această con­strucție, Daniel Pur­cărea spune că toc­mai i‑a fost apro­bat un cred­it ban­car, pe care îl va face fir­ma la care este acționar.
Despre lip­sa panoului cu datele de iden­ti­fi­care ale şantieru­lui din par­cul Dum­b­ra­va, con­silierul Pur­cărea a spus: ”Am fost foarte ocu­pat şi nu am avut timp sa îl pun. În ceea ce priveşte autor­iza­ţia de con­strucţie nu pot să vă dau numărul aces­teia, întrucât nu am la mine doc­u­mentele care atestă acest detal­iu!”

Vom reveni cu amă­nunte!

error: Content is protected !!